Ndriçimi i brendshëm është një aspekt thelbësor i dizajnit të shtëpisë tuaj. Ju mund të ndryshoni  atmosferën e shtpisë suaj vetëm se si e poziciononi ndriçimin dhe llojin e pajisjeve që përdorni. Dizajni i ndriçimit gjithashtu ndryshon nga dhoma në dhomë. Ajo që funksionon në dhomën e ndenjes nuk do të funksionojë domosdoshmërisht në kuzhinë ose dhomë gjumi. Ndriçimi duhet të pasqyrojë funksionet dhe ndjesinë që percjell secila hapësirë. Si çdo pjesë tjetër e dekorit të brendshëm, dizajni i ndriçimit vazhdon të ndryshojë. Teknologjia është një arsye për këto ndryshime. Ndërsa prodhuesit dalin me pajisje dhe llamba të përparuara, pronarët e shtëpive i përfshijnë ato në shtëpitë e tyre. Shijet dhe preferencat ndryshojnë gjithashtu me breza. Kjo është arsyeja pse kemi ndriçim të cilësisë së mirë, Art Deco, Moderne të Shekullit të Mesëm etj. Ndërsa viti 2020 nuk do të sjellë ndonjë ndryshim rrënjësor në hartimin e ndriçimit, ka disa tendenca të dukshme që kushdo që arredon një shtëpi duhet të marrë parasysh.

Trent #1 Soft Gold ( Ar i butë ) Është trendi më i ri popullor.

Kohët e fundit, ka pasur një rritje në popullaritetin e ngjyrave të buta. Pronarët e shtëpive dëshirojnë ngjyra të tilla si gri dhe gri plus bezhë. Ari i butë bie pikërisht brenda këtij spektri të ngjyrave të buta që funksionojnë aq mirë që dekoret bashkëkohore të zgjedhin për rimodelimin tuaj. Ari i butë bie diku në mes të argjendit dhe arit antik. Ndërthur mat-in e këtyre dy ngjyrave, ndërsa nxjerr ngrohtësinë dhe butësinë e arit. Kjo gjithashtu do të thotë që mund të përzihet me pothuajse çdo lloj dekori nga moderne urbane e deri në shtëpi në fermë.

Si ta përdorni:

Ndriçimet e butë prej ari vijnë në një larmi stilesh dhe modelesh. Për ndriçimin e mësipërm, shikoni për pajisje që theksojnë arin. Ju gjithashtu mund të kërkoni për pajisje që kombinojnë arin e butë me ngjyra të tjera të buta si argjendi gri ose mat. Përdorni ndriçimin e butë prej ari për të tërhequr vëmendjen në qoshet ose zonat specifike të dhomës tuaj të banesës. Një ide e shkëlqyer është një ndricues toke me dizajn ari që ndriçon karrigen e leximit dhe raftin në qoshe. Ndriçimi i artë i vitit 2020 bie më shumë në anën e butë, me pajisje të ndritshme prej bronzi që nuk janë ende shumë të njohura, ndoshta sepse ju kujton shtëpinë e gjyshes. Ari i butë do të jetë rreth për një kohë mjaft.

Trendi #2. Stilet Retro dhe Industriale po kthehen, por në forma më të rafinuara.

Industrialja ka qenë gjithmonë një dizajn I përdorshëm në një shtëpi fshati, ngjyra neutrale dhe një theks në metal. Ne po shohim që retro po bën një rikthim, por në një mënyrë tjetër. Nëse shikoni ndriçimin industrial modern, ekzistojnë disa ndryshime të dukshme me ato që i njihni si tradicionale industriale. Fjala që ne do të përdorim është “industriale e azhornuar” ose thjesht retro moderne. Për dallim nga stilet e ngjashme me hapsirat që janë të zakonshme me stilin industrial, ne po shohim metale më të butë – më të pasur dhe me tone të ndryshme dhe modele alternative. Nëse dilni të blini rreth rrotull një ndricues do të ndesheni me “retro” me detaje më të imëta që duken më shumë si një formë arti. Nëse keni qenë të hezituar për prezantimin e disa aspekteve industriale në shtëpinë tuaj, pamja e re moderne do tju pëlqejë.

Si ta përdorni:

Përdorni ndriçimin modern retro për të krijuar një kthesë unike në një zonë. Këto modele ndriçimi janë të njohura për vende si zona e punës së kuzhinës, mbi zonën e ngrënies ose si ndriçimi në mur. Ju madje mund ta ktheni në një pjesë arti në mur ose në qendër të shtëpisë tuaj. Mos kini frikë nga industriale. Nuk është më stili brutal, “i papërfunduar” . Me pamjen e saj të azhurnuar, përshtatet në mënyrë të përkryer në çdo dekor të shekullit 21.

Trendi # 3. Llamba të cilësisë së mirë Edison, Një stil Retro më i ngrohtë.

Pamja retro duket si e dalë mode por kemi një stil tjetër të ardhshëm për ju. Llamba të cilësisë së mirë filament risjellin tek arreduesit trendin e ndriçimit retro 2020 modelin nostalgjik të këtyre dizajneve. Forma e rrumbullakosur e konit i bën llambat veçanërisht shtëpiake dhe perfekte për zona si zona e ndenjes dhe kuzhina. Edhe më mirë, ju mund të merrni llamba filament në ndriçimin modern LED. Merrni variacionet LED nëse doni një pajisje që do të zgjasë më shumë dhe do të konsumoni më pak energji. Por nëse dëshironi përvojën autentike retro, ka llamba inkandeshente  ende të disponueshme në treg. Avantazhi i variacioneve inkandeshente është se ato janë të lira. Ju mund të merrni një llambë të vetme për më pak se 3 dollarë.

Si ta përdorni:

Llamba të cilësisë së mirë përdoren më së miri në përmirësimin e një stili retro / industrial. Ato mund të ndihmojnë në shtimin e disa ngrohtësive dhe bukurisë së butë në elementët industrialë. Për efekt maksimal, merrni një sistem dritash sesa llamba të vetme. Për shembull, një llambadar i bërë me llamba të stilit Edison ose një seri dritash të lidhura Edison mbi zonën tuaj të punës në kuzhinë. Këto drita janë një vend i shkëlqyeshëm për të filluar nëse po kërkoni një prezantim të butë në stilin retro. Ato nuk janë ekstreme industriale, kanë një ndjenjë të rehatshme ndaj tyre dhe ju mund të gjeni mjaft modele të azhurnuara në treg. Hidhni një sy portofolit tonë të projektimit për stilet e tjera që duhet të merrni parasysh projektin tuaj të rimodelimit.

Trendi # 4. Shekulli i mesëm Modern dhe Art Deco po bëjnë një kthim mbrapa

Për vite me radhë, Art Deco dhe Stilet Moderne të mesit të shekullit kanë qenë më të preferuarat për dizajnin e brendshëm. Por për disa arsye, ndriçimi nuk ka ndjekur të njëjtat tendenca. Ka qenë e vështirë të hasësh ndeshjet e vendosura në këto stile nostalgjike të fillimit të shekullit. Por kjo po ndryshon gjithnjë e më shumë modelet e mesit të Shekullit dhe Art Deco që mbushin tregun. Llambadari popullor sputnik më vjen në mendje kur flasim për modernen e shekullit të mesit me linjat e tij të pastra dhe formën e zbutur. Art Deco dhe Modern i Shekullit të Mesëm formojnë një linjë të vazhdueshme nga vitet 1920 deri në vitet 1970. Të dy ata theksojnë linja të pastra, modele unike dhe një ekuilibër të formës dhe artit. Ndriçimi Art Deco përqendrohet në linja të mprehta dhe dizajne tërheqëse gjeometrike. Me ndriçimin modern të mesit të Shekullit, do të vini re një dashuri për format natyrore që ndërthurin formën funksionale dhe estetikën.

Trendi # 5. Më pak rrëmuja, linja më të pastra

Dezajni modern bazohet kryesisht në forma të pastra. Pavarësisht nëse është një divan modern, një kuzhinë moderne apo ndriçim modern, zbukurimet e tepërta po humbin favorin. Pajisjet e vjetra të ndriçimit shpesh paraqesin punime metalike të zbukuruara. Por në një shtëpi moderne, modelet e ndërlikuara mund të mos përzihen aq mirë në një hapësirë ​​të pastër të stiluar. Kështu që sot, pronarët e shtëpive po zgjedhin dizajne më të thjeshtë dhe më të pastër të ndriçimit që përshtaten në mënyrë të përsosur midis dekoreve moderne. Trendi i minimalizmit do të bëhet edhe më i popullarizuar në vitin 2020, pasi më shumë pajisje të ulëta hyjnë në treg. Këto pajisje përqendrohen në modele të thjeshta gjeometrike, ngjyra të buta neutrale dhe një përparësi të formës mbi estetikën ekstravagante.

Si ta përdorni:

Ju mund të punoni me ndriçim modern të pastër në çdo hapësirë ​​në shtëpinë tuaj, pavarësisht nëse është zona e ndenjes, kuzhina apo dhoma gjumi. Ajo funksionon më së miri si një deklaratë, veçanërisht kur përdoret sipër, duke krijuar një pamje të thjeshtë por të guximshme. Lëri ndeshjet e ndriçimit të qëndrojnë më vete pa u mbushur me pajisje të tjera. Vërtet shfaqet kur përdoret si një llambë leximi, dritë e sipërme ose pjesë e theksit.

Trendi # 6. LED po bëhen më të lira

Llamba inkandeshente janë shumë të kota. Shumica e energjisë harxhohet në formën e nxehtësisë. Kjo është arsyeja pse ka pasur një shtytje të madhe për të ndryshuar në forma të tjera të efikasitetit dhe miqësore me mjedisin e ndriçimit. Gjithnjë e më shumë pronarë të shtëpive po ndryshojnë në ndriçimin LED për kursimit të parave dhe energjisë, që është shumë më efikase dhe zgjat shumë më tepër sesa llamba inkandeshente. Një avantazh tjetër i ndriçimit LED është shumëllojshmëria e stileve në dispozicion. Ju mund të merrni llamba LED në ngjyra të shumta, shkëlqim, forma etj. Ato janë një zgjedhje e shkëlqyeshme kur keni nevojë për një dizajn unik për shtëpinë tuaj.
Aktualisht, dobësia kryesore për ndriçimin LED është kostoja. Ndërsa ata do t’ju kursejnë para në afat të gjatë, kostoja e blerjes është mjaft e lartë në krahasim me opsionet e tjera të ndriçimit. Shumica e pronarëve të shtëpive mund të lejojnë të zëvendësojnë vetëm një pajisje ndriçimi në një kohë. Kostoja e LED-ve duhet të bëhet më e ulët në vitin 2020 dhe më tej pasi teknologjia të përmirësohet dhe miratimi i ndriçimit LED rritet. Së shpejti, pronarët e shtëpive thjesht mund të jenë në gjendje të ndryshojnë në LED të gjitha menjëherë.

Trendi # 7. E madhja është më e mirë

Për disa zona të shtëpisë, pronarët e shtëpive po dashurohen me pajisje më të mëdha. Qëllimi është të krijojmë një faktor “Ëoë” dhe të tërheqim vëmendjen e menjëhershme. Më shumë sesa ndriçimi, këto pajisje funksionojnë si pjesë kryesore. Disa vijnë me dizajne të zbukuruara që përqendrojnë gjithë vëmendjen në një hapësirë ​. Pajisjet e mëdha të ndriçimit varëse mund të përdoren mbi ishullin e kuzhinës, mbi tryezën e ngrënies, në holl dhe përgjatë shtigjeve të jashtme midis zonave të tjera.
Si të përdorni pajisje më të mëdha:
Përdorimi i pajisjeve më të mëdha kërkon shumë kujdes. Për rezultate më të mira, përdorni atë në një zonë qendrore ku mund të krijojë efektin maksimal. Ju mund ta ekuilibroni atë me pajisje më të vogla rreth dhomës për të krijuar një pamje të këndshme të përgjithshme.

Trendi # 8. Deklarata pa kohë

Ju nuk duhet të jeni modës për të dhënë një deklaratë në hapësirën tuaj të sapo krijuar. Kompanitë e ndriçimit po lëshojnë shumë pajisje që po sjellin pamjen e viteve 1940. Hije prej liri janë duke u bërë mjaft hit, veçanërisht në llambadarët dhe skajet e mureve. Ky vështrim pa kohë krijon një ambient që është tërheqës dhe ofron një ndjenjë të sofistikuar. Modelet kanë ndryshuar përfundimisht në dekadat e fundit, duke pasur më shumë thjeshtësi dhe duke ofruar më pak kthesa, duke krijuar një prekje moderne për hapësirën tuaj.
Si t’i përdorni:
Këto hije mund të jenë “të rënda”, kështu që mos i përdorni në çdo dhomë. Një llambadar me hije duket i shkëlqyeshëm mbi një tryezë kuzhine ose ngrënieje. Do të dukej këndshëm me varëse qelqi të thjeshta mbi një ishull, ndërsa një mur me hije ka një theks argëtues për t’u përdorur në një tualet.

Trendi # 9. Teknologji e zgjuar (smart technology)

Sigurisht që teknologjia e zgjuar po hyn në fusha të tjera të jetës, por a e dini se tani është një kërkesë kryesore për ndriçimin e brendshëm të banimit? Kaseta Lutron ju lejon të kontrolloni ndriçimin e shtëpisë tuaj në një mënyrë të re. Edhe kur nuk jeni në shtëpi, mund të vendosni dritat tuaja të brendshme që të ndizen në një kohë specifike për ta bërë atë të duket sikur dikush është aty. Ky sistem mund të instalohet lehtë dhe mund të lidhet me Alexa, Google Assistant ose Siri për aktivizimin e zërit. Pamja e kapakëve është me shkëlqim dhe modern, më tërheqës sesa një ndërprerës tipik. Kjo teknologji gjithashtu ka aftësinë të lidhet me vendndodhjen tuaj GPS, kështu që kur të mbërrini pranë shtëpisë tuaj, dritat do të ndizen automatikisht. Një perfeksion i kësaj teknologjie është se nuk keni nevojë të blini llamba të mençura për të punuar, duke e bërë më të përballueshme për të ndryshuar dritat në shtëpinë tuaj. Një tjetër avantazh është që Lutron punon në qendrën e vet. Kjo do të thotë se nuk punon në ëi-fi tuaj, kështu që dritat do të funksionojnë edhe nëse Wi-Fi është i dobët.

Burimi: https://sebringdesignbuild.com/top-trends-in-interior-lighting-design/